Definice užitné plochy je převzata z nařízení Evropské Komise ES č.1503/2006. Užitná plocha se vyčíslí jako čtvereční metry užitné plochy budov, pro které bylo vydáno povolení. Užitná plocha budovy se měří uvnitř vnějších stěn, ale nezahrnuje:
U plochy podlahové je situace trochu odlišnější a upravuje ho nařízení vlády. •Nařízení vlády č. 366/2013 Podlahovou plochu bytu v jednotce tvoří půdorysná plocha všech místností bytu včetně půdorysné plochy všech svislých nosných i nenosných konstrukcí uvnitř bytu, jako jsou stěny, sloupy, pilíře, komíny a obdobné svislé konstrukce. Půdorysná plocha je vymezena vnitřním lícem svislých konstrukcí ohraničujících byt včetně jejich povrchových úprav. Započítává se také podlahová plocha zakrytá zabudovanými předměty, jako jsou zejména skříně ve zdech v bytě, vany a jiné zařizovací předměty ve vnitřní ploše bytu. Tento zákon stanovuje plochu srozumitelně. Zkrátka sečteme všechny plochy, která je uvnitř vnějších konstrukcí bytu včetně příček atp.
Plocha obytná je opět trochu více specifická a stanovená vyhláškou.
Vyhláška č. 137/1998 Sb – obytná plocha je tedy součet obytných místností. A obytná místnost je část bytu (zejména obývací pokoj, ložnice, jídelna), která splňuje požadavky předepsané touto vyhláškou, je určena k trvalému bydlení a má nejmenší podlahovou plochu 8 m2 ; pokud tvoří byt jediná obytná místnost, musí mít podlahovou plochu nejméně 16 m2 , Jednoduše sečteme všechny místnosti k „obývání“. Nepatří sem tedy většinou toaleta, koupelna, spíž atp. jelikož nemají plochu větší než 8 m2 . Z toho také vyplývá, že nezapočítáme sklepy, lodžie, terasy a další.
Tato plocha vychází z neplatné vyhlášky. •č. 85/1997 Sb, která říká, že užitkovou plochou bytu se rozumí součet ploch všech jeho místností včetně místností vedlejších užívaných výhradně nájemcem bytu, bez ploch domovního vybavení včetně sklepů, upravený podle zvláštního předpisu). Tuto plochu asi rovnou zapomeňte, jelikož by se již neměla používat. Předpis, který plochu definoval byl zrušen 31.12.2010. A jaký je tedy výsledek? Standardem je používat plochu užitnou, jelikož nejvíce vystihuje prostor, který v bytu člověk využívá. Také se s ní nejvíce setkáte v realitních inzerátech.
Balkon je konstrukce se zábradlím, která přečnívá přes obvodové zdi stavby. Všechny strany jsou bez nosných zdí. Boční stěny nejsou nijak zastíněny, balkon je tedy otevřen slunci, větru, dešti ale i pohledům sousedů, a to ze všech stran.
V tomto případě se bavíme o zastropené plošině, pnuté mezi dvě nosné zdi. Od sousedů je oddělena právě těmito zdmi. Máte tady větší soukromí a jste lépe chráněni před povětrnostními vlivy.
Jde o venkovní zpevněnou část stavby, jejíž umístění je nad úrovní terénu. Možností jsou i střešní terasy, kdy střecha nižšího podlaží je podlahou terasy. Tyto druhy teras vznikají často díky ustupujícímu vyššímu podlaží. Většinou se co do rozlohy s předchozími konstrukcemi nedá srovnat, na terase budete mít dostatek prostoru pro posezení, grilování, pěstování rostlin apod.
Garsonka je zpravidla nejmenší byt, ve kterém můžeme bydlet. Musí mít minimálně 16 m2. Garsonka tedy představuje jednu místnost s příslušenstvím, tedy 1+kk – byt s neoddělenou kuchyní. U garsonky si dejte pozor, co tím je vlastně myšleno. Setkat se totiž můžete i s termínem 1+0 – takový byt kuchyň nemá vůbec. Řešena může být provizorně, třeba vařičem na skříňce.
Vybíráte si byt, a chystáte se na prohlídku a přemítáte o tom, na co všechno si musíte vzpomenout, na co se zeptat a co si ověřit?
Co zjišťovat při telefonátu před domluvením prohlídky bytu?
V jakém je byt poschodí?
Jaké je dispoziční uspořádání?
Jak jsou vysoké měsíční poplatky za služby a energie?
Je cena uvedená v inzerátu konečná?
Odpovědi na tyhle otázky by vás měly zajímat během prohlídky:
V jakém stavu je elektroinstalace a kdy byly naposledy dělány rozvody?
Jaké jsou přibližné náklady na vytápění?
Je toto konečný stav nemovitosti před prodejem, nebo budou prováděny ještě nějaké změny, jako například vymalování a podobně?
Technický stav bytu