Dnes bych s vámi chtěla probrat téma, které je pro každého majitele nemovitosti naprosto klíčové. Pasport stavby! Co to je? A k čemu je dobrý?
Představte si, že jste se rozhodli prodat svůj dům. Našli jste kupce, dohodli cenu, jenže ouha… Najednou po vás chtějí nějaký pasport stavby. Ale nebojte, nejste v tom sami! Spousta lidí netuší, co to je a k čemu to slouží. A přitom je to poměrně důležitý dokument!
K čemu slouží pasport stavby?
Pasport stavby je v podstatě taková „občanka“ vaší nemovitosti. Obsahuje totiž veškeré důležité informace o stavbě – rozměry, materiály, vybavení, rozvody, prostě všechno! A k čemu je to dobré? No přece:
- Při prodeji nemovitosti – kupující hned ví, co kupuje
- Při rekonstrukci – víte, do čeho jdete a co budete potřebovat
- Pro pojišťovnu – snadněji vám spočítají cenu pojištění
Zkrátka a dobře, pasport stavby vám může ušetřit spoustu starostí a problémů. A hlavně peníze! Protože když budete vědět, v jakém stavu vaše nemovitost je, můžete líp odhadnout její cenu na trhu.
Představte si třeba, že máte starší dům po babičce. Chtěli byste ho prodat, ale vůbec netušíte, co všechno je tam za rozvody, jestli je střecha v pořádku a tak podobně. A teď si představte, že máte v ruce pasport stavby, kde je všechno hezky popsané a zdokumentované. Hned budete mít při prodeji lepší vyjednávací pozici!
Kdy je pasport stavby vyžadován?
Hlavně při prodeji nemovitosti. Dneska už to po vás bude chtít skoro každý kupující. Ale pozor, budete ho potřebovat i když se třeba rozhodnete přistavovat nebo rekonstruovat. A taky při řešení různých sporů, třeba se sousedy ohledně plotů atd.
V praxi to vypadá tak, že si třeba řeknete: „Hele, už nás nebaví ta stará koupelna, uděláme novou koupelnu!“ A pak zjistíte, že netušíte, kudy vedou trubky a jestli máte dost silný přívod vody a elektřiny. A jste v háji. Ale když vytáhnete pasport stavby, hned víte, do čeho jdete a co bude potřeba udělat. Ono se to nezdá, ale může vám to ušetřit nervy i peníze!
Jak získat pasport stavby?
Teď vás asi napadá – no dobře, ale kde ten pasport seženu? No, ono to není jen tak. Musí ho totiž vypracovat oprávněná osoba, třeba autorizovaný inspektor nebo projektant.
Nejlepší je obrátit se na specializovanou firmu, která se přímo na pasporty staveb specializuje. Oni už budou vědět co a jak. Přijedou k vám, všechno důkladně proměří a zdokumentují, a pak vám pěkně zpracují kompletní pasport se vším všudy.
Něco to bude stát. Ale věřte mi, že se to rozhodně vyplatí! Náklady se pohybují řádově v desetitisících, podle velikosti a složitosti stavby. Ale když to srovnáte s tím, kolik můžete ušetřit na rekonstrukci, a budete mít klid o prodávané nemovitosti.