Kdo platí provizi při prodeji nemovitosti: Prodávající nebo kupující?

KDO ZAPLATÍ PROVIZI RK?

Často se nás klienti ptají, kdo tedy vlastně platí tu provizi RK. Většina makléřů při úvodní schůzce s prodávajícím, říká že provizi stejně zaplatí kupující ať si s provizí nedělají hlavu. Často makléři nejsou ani transparentní a neuvedou přesnou částku provize a jen si ji pak přičtou k prodejní ceně, takže prodávající vlastně ani neví, kolik si realitní kancelář provizi napočítala. 

Standardní praxe v České republice

Ve většině případů je provize realitnímu makléři placena prodávajícím. To znamená, že jako majitel nemovitosti, který se rozhodne využít služeb realitního makléře k prodeji svého domu či bytu, budete povinni uhradit provizi realitní agentuře. Tato provize je obvykle stanovena jako 4-5% z celkové ceny nemovitosti a je sjednána při uzavření smlouvy o realitním zprostředkování prodeje

Kdy hradí provizi RK kupující?

I když je standardní praxe, že provizi hradí prodávající, existují výjimky, kde může být dohodnuto, že provizi zaplatí kupující. Tato situace může nastat například tehdy, pokud kupující aktivně vyžádá specifické služby od realitního makléře, jako je vyhledávání nemovitostí podle specifických kritérií, jednání o ceně nebo úpravy kupní smlouvy. V takových případech může být dohodnuto, že kupující zaplatí provizi makléři za jeho služby. 

Proč tedy makléři rádi říkají, že provizi hradí kupující?
Při prodeji nemovitosti a úhradě kupní ceny jde úhrada rezervačního poplatku od kupujícího na depozitní účet realitní kanceláře. Kde jsou peníze schovány po celou dobu transakce. Tato úhrada rezervačního poplatku je tedy ze strany kupujícího a nejde vůbec přes účty prodávajícího. Proto to může vypadat tak, že provizi hradí kupující. Nicméně pořád je to součást kupní ceny. 

Proč to ale někdy vypadá, že makléř pracuje pro kupujícího?
Občas to někdy vypadá, že makléř pracuje pro kupujícího nikoliv pro prodávajícího. Lze si toho všimnout ve více případech, kdy se makléř snaží prodávajícího stáhnout na ceně dolů. Zatímco by si měl cenu nemovitosti umět obhájit. Správný makléř, by měl vždy být na straně prodávajícího a hájit jeho zájmy. Než se za každou cenu snažit vyhovět kupujícím, jen aby již prodal. 

 

DOTAZNÍK ODHAD CENY NEMOVITOSTI ZDARMA

KONTAKTUJTE MĚ

Brno a okolí

Telefon

+420 773 750 076

Email

bara.hlavkova@re-max.cz

Rádi Vám pomůžeme s profesionálním a rychlým prodejem nemovitosti. Vždy se snažíme získat co nejvyšší cenu, například aukcí nemovitosti.