Energetický štítek při prodeji nemovitosti: K čemu slouží, jak ho získat a co hrozí při jeho absenci

Chystáte se prodat svou nemovitost? Pak byste rozhodně neměli podcenit důležitost energetického štítku! Že nevíte, k čemu vlastně slouží a jak ho získat? Nebojte, v tomhle článku vám to všechno vysvětlím a navíc upozorním, co vám hrozí, pokud ho nebudete mít. Takže se pohodlně usaďte a jdeme na to!

Co je energetický štítek a proč je tak důležitý?

Energetický štítek, oficiálně zvaný průkaz energetické náročnosti budovy (PENB), je dokument, který hodnotí energetickou náročnost vaší nemovitosti. Zjednodušeně řečeno – ukazuje, kolik energie váš dům či byt spotřebuje na vytápění, ohřev vody, větrání a osvětlení. A věřte mi, že pro kupující je to zásadní informace!

Proč? No přece proto, že:

  • Ovlivňuje provozní náklady nemovitosti
  • Vypovídá o technickém stavu budovy
  • Může zvýšit či snížit tržní hodnotu nemovitosti

Energetická třída se hodnotí na stupnici od A (nejúspornější) až po G (nejméně úsporná). A teď si představte, že jste kupující – dali byste přednost domu ve třídě B nebo raději „žroutu“ energie ve třídě F? No, asi je vám to jasné…

Jak získat energetický štítek?

Abyste mohli nemovitost legálně prodat, musíte mít platný PENB. A ten vám může vystavit pouze certifikovaný energetický specialista na základě důkladného energetického auditu.

Co to obnáší? Specialista zhodnotí:

  • Tepelně-technické vlastnosti budovy
  • Účinnost zdrojů energie (kotel, ohřev vody, klimatizace atd.)
  • Využití obnovitelných zdrojů

Na základě toho pak vypracuje oficiální PENB se zařazením do energetické třídy. Cena se pohybuje od 5 do 15 tisíc Kč v závislosti na typu a velikosti nemovitosti. Platnost průkazu je 10 let.

Můj tip? Nenechávejte si PENB na poslední chvíli! Energetický audit totiž může odhalit různé nedostatky a vy byste pak nestihli provést potřebné úpravy pro zlepšení energetické náročnosti. A to by byla škoda, protože…

Co vám hrozí při absenci energetického štítku?

Představte si, že jste našli ideálního kupce pro vaši nemovitost. Jenže ouha – při podpisu smlouvy po vás chce předložit PENB a vy ho nemáte! V tu chvíli máte možnost:

  1. Rychle zaplatit za expresní vystavení PENB 

Absence PENB může být braná jako přestupek, za který vám hrozí pokuta až 100 000 Kč! Navíc tím dáváte kupujícímu jasný signál, že s vaší nemovitostí není něco v pořádku. A to vaši vyjednávací pozici rozhodně neposílí…

DOTAZNÍK ODHAD CENY NEMOVITOSTI ZDARMA

KONTAKTUJTE MĚ

Brno a okolí

Telefon

+420 773 750 076

Email

bara.hlavkova@re-max.cz

Rádi Vám pomůžeme s profesionálním a rychlým prodejem nemovitosti. Vždy se snažíme získat co nejvyšší cenu, například aukcí nemovitosti.