Jaký je ROZDÍL MEZI ČÍSLEM POPISNÝM, ORIENTAČNÍM A EVIDENČNÍM?

Hledáte rozdíl mezi číslem popisným, orientačním a evidenčním? Zde jste správně! 

ČÍSLO POPISNÉ

Je v dané obci jedinečné a popisné číslo dům popisuje. Pokud se díváte na označení tak je to delší číslo na domě, někdy může mít až pět míst. Přiděluje se až po kolaudaci dané stavby a je podmínkou pro zápis v katastru nemovitostí.

Když se změní katastrální hranice tak se změní číslo popisné. Fakticky vzniká a zaniká s existencí nemovitosti. Vznikne-li na místě zaniklého či zbořeného domu nová stavba, získává nové číslo popisné. Čím je nemovitost novější, tím je číslo popisné vyšší. Pokud má dům více vchodů, bude mít i více popisných čísel, pro každý vchod zvlášť.

ČÍSLO ORIENTAČNÍ

Toto číslo nám slouží orientaci. Je jedinečné v rámci jedné ulice, v obci se však může opakovat. Orientuje dům směrem k ulici, ulicím či náměstí, a tak, má-li stěny do více směrů ulic, má dům i více orientačních čísel. Orientační číslo nemusíme najít v každé obci, a někdy ho nahrazuje např. i písmeno.

ČÍSLO EVIDENČNÍ

Číslo evidenční mají stavby dočasné nebo ty, které nejsou určené k trvalému bydlení, nejčastěji to jsou chaty a chalupy – tedy rekreační objekty. Číslo evidenční je opět v rámci obce jedinečné.

 číslo evidenční se přiděluje:

  • stavbám pro rodinnou rekreaci
  • stavbám dočasným
  • budovám, které nevyžadují stavební povolení ani ohlášení stavebnímu úřadu (s výjimkou těch, které se nečíslují vůbec)
 
Chcete znát odhad Vaší nemovitosti? Vyplňte jednoduchý formulář pro potřebné informace k vyhotovení odhadu a budeme Vás kontaktovat. 

RE/MAX

BRNO A OKOLÍ

telefon

+420 773 750 076

Email

bara.hlavkova@re-max.cz