Platí se daně z prodeje zděděné nemovitosti?

Chystáte se prodávat nemovitost, kterou jste zdědili? Přemýšlíte jak je to s daní, kterou musíte z prodeje odvést?

Dědickou daň z prodeje zděděné nemovitosti v řadě přímé platit nemusíte, pokud už před dědictvím vlastnil nemovitost ten po kom dědíte min. 5 let.  Dědictví je aktuálně zařazeno do bezúplatných příjmů. Prodej je od daně osvobozen. 

Jako dědic (dcera, vnučka, manžel nebo manželka) neplatíte daň při prodeji nemovitosti. Ale budete platit notáři. Výše jeho odměny se počítá procentuálně z hodnoty movitého i nemovitého majetku, které se v řízení vypořádává.

Odhad ceny nemovitosti  Vám může vystavit i makléř realitní kanceláře. 

Daň z příjmu 

Pokud se rozhodnete nemovitost z dědictví prodat, musíte dodržet pětiletý časový test. Po uplynutí 5 ti let můžete zděděnou nemovitost prodat, aniž byste platili daň z příjmů u prodané nemovitosti.  V případě řadě nepřímé. 

Pokud prodáváte nemovitost, kterou jste získali v dědictví po zůstaviteli, který byl vaším příbuzným v řadě přímé,  tak se pětiletá lhůta zkracuje o dobu, po kterou byly tyto nemovitosti prokazatelně ve vlastnictví zůstavitele. Pokud prodáváte byt po prarodičích, rodičích, dětech nebo manželovi/manželce, od pětileté lhůty můžete odečíst i dobu, po kterou ji vlastnil ten, po kom nemovitost dědíte.

Jak se počítá daň ze zděděné nemovitosti bez splnění 5 ti letého časového testu?

Daň z příjmu 15 % se vypočítává ze základu daně, který tvoří rozdíl prodejní ceny a ceny odhadu, které bylo tvořeno pro dědické řízení. Názorně pokud Vám makléř předloží odhad nemovitosti pro dědické řízení domu za 4 000 000, ale prodáte jej za  4,2 miliony, základ daně je  200 000. Ze základu spočítáte 15 %, daň tedy vychází na 30 000 Kč. Pokud platíte provizi realitní kanceláři nebo jste měli další výdaje s nemovitostí můžete si je od základu daně samozřejmě odečíst. Platíte tedy daň z čistého zisku. 

Kdy se platí daň z děděné nemovitosti?

Pokud se na vás povinnost zaplatit daň z příjmu z prodeje nemovitosti nabyté dědictvím vztahuje. Podáte daňové přiznání na finanční úřad. Termín pro toto přiznání je do 31. března roku následujícího po prodeji. Do stejného data je také nutné zaplatit daň na účet příslušného finančního úřadu.

Chcete pomoci s prodejem zděděné nemovitosti? Pomůžeme Vám. Získejte od nás nezávaznou konzultaci, na které probereme Vaši situaci. 

NEZÁVAZNÝ ODHAD K NEMOVITOSTI ZDARMA

(function (w,d,s,o,f,js,fjs) { w['ecm-widget']=o;w[o] = w[o] || function () { (w[o].q = w[o].q || []).push(arguments) }; js = d.createElement(s), fjs = d.getElementsByTagName(s)[0]; js.id = '2-2bb287d15897fe2f9d89c882af9a3a8b'; js.dataset.a = 'realitnimaklerka1'; js.src = f; js.async = 1; fjs.parentNode.insertBefore(js, fjs); }(window, document, 'script', 'ecmwidget', 'https://d70shl7vidtft.cloudfront.net/widget.js'));

RE/MAX

BRNO A OKOLÍ

telefon

+420 773 750 076

Email

bara.hlavkova@re-max.cz

Rádi Vám pomůžeme s profesionálním a rychlým prodejem nemovitosti. Vždy se snažíme získat co nejvyšší cenu, například aukcí nemovitosti.