Je možné prodat jen část nemovitosti?

Ptáte se nás, zda je možné prodat jen polovinu nemovitosti nebo menší část nemovitosti?

Prodat část nemovitosti třetí osobě samozřejmě můžete. Často se dostanete do tohoto bodu v případě, že se nedohodnete mezi dalšími spoluvlastníky. Jako majitel části nemovitosti máte právo na její prodej. Pokud máte s vlastnictvím jen problémy a nic Vám to nepřináší, vlastně jen starosti a dohady s dalšími spoluvlastníky prodej se nabízí. Zkoušeli jste se s ostatními spolumajiteli dohodnout na odkupu ale neúspěšně?

Jak je to dnes vlastně s předkupním právem při prodeji podílu nemovitosti?

V červenci 2020 vstoupila v platnost novela občanského zákoníku, která víceméně předkupní právo zrušila. Takže dnes v podstatě můžete bez jakéhokoliv postihu svoje podíly na nemovitosti odprodat třetí osobě. 

Spoluvlastníci mohou se svými podíly zacházet jak uznají za vhodné, mohou je prodat, aniž by je museli při prodeji předem nabízet ostatním spoluvlastníkům. Navíc ani nemusíte žádat o souhlas spoluvlastníků s prodejem.

Výjimkou jsou případy, kdy spoluvlastnictví vzniklo tak, že spoluvlastníci nemohli svá práva a povinnosti ovlivnit – například získáním spoluvlastnického podílu v dědickém řízení. Toto zákonné předkupní právo platí po dobu šesti měsíců ode dne vzniku spoluvlastnictví. Po uplynutí 6 měsíců může spoluvlastník prodat svůj podíl bez omezení předkupním právem.

Pokud spoluvlastník chce během prvních šesti měsíců po vzniku spoluvlastnictví prodat podíl nemovitosti, musí ho nejdříve nabídnout ke koupi ostatním spoluvlastníkům.  Pokud o odkup zájem nemají můžete prodat i dříve. 

Prodej části nemovitosti

Jak mám postupovat pokud chci prodat podíl mojí nemovitosti?

Pokud jste se rozhodli přistoupit k prodeji Vašeho podílu nemovitosti. Jsme Vám k dispozici abychom s Vámi situaci probrali a navrhli postup řešení takový, abyste z prodeje získali maximální možnou cenu a výhodné podmínky. 

Co všechno je možné prodat?

  • Podíly domů
  • Podíly bytů
  • Podíly pozemků
  • Podíly chat
  • Podíly na komerčních prostorách

Můžete se na nás obrátit s jakoukoliv nemovitostí. 

DOTAZNÍK ODHAD CENY PODÍLU NEMOVITOSTI ZDARMA

RE/MAX PROFESSIONAL PARTNERS

BRNO A OKOLÍ

telefon

+420 773 750 076

Email

bara.hlavkova@re-max.cz

Rádi Vám pomůžeme s profesionálním a rychlým prodejem nemovitosti. Vždy se snažíme získat co nejvyšší cenu, například aukcí nemovitosti. Obraťte se na nás pro zhotovení odhadu zdarma. Pokud řešíte nemovitost jako pozůstalost v dědickém řízení, jsme Vám také k dispozici a máme s tím bohaté zkušenosti. Nebojte se nás kontaktovat, jen tak pro nezávaznou konzultaci